NĒ medikamentu līdzmaksājumiem
Atcelt visus līdzmaksājumus zālēm – taupīt uz veselību, nevis tērēt uz slimību
Pacientiem nedrīkst likt piemaksāt par bezmaksas zālēm. Tie ir salīdzinoši nelieli ieguldījumi, kas ļaus samazināt hroniski slimojošo un nestrādājošo skaitu. Tad valstij nevajadzēs tērēt līdzekļus viņu ārstēšanai, bet paši cilvēki dzīvos ilgākas un veselīgākas dzīves.
Ja jūs aizejat pie ārsta un viņš jums izraksta valsts kompensējamos medikamentus, tad aptiekā jums visticamāk vienalga nāksies piemaksāt. Šo dīvaino normu sauc par pacienta līdzmaksājumu. Labi, ja jūs varat to atļauties – bet lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju, triviālas nabadzības dēļ, to nespēj. Tādēļ viņi izvēlas pirkt tikai daļu no tā zāļu daudzuma, ko izrakstījis ārsts, vai arī zāles nepērk nemaz. Tālākais ir viegli paredzams – pēc kāda laika šie pacienti atkal atgriežas pie ārsta, tikai nu jau ar hroniskām, ielaistām kaitēm, dzīves nomākti un darba nespējīgi. Valsts it kā ietaupīja santīmus no pacienta līdzmaksājuma, bet tā vietā nāksies tērēt simtus un tūkstošus, lai katru no šiem pacientiem uzturētu pie darba spējas vai kādas nebūt dzīvības. Absurds!
Jā, turīgākās Eiropas valstis sen ir ieviesušas obligāto veselības apdrošināšanu, var likt visiem veselajiem maksāt par slimo zālēm un medicīnas aprūpi. Bet tas ir valstīs, kur visi cilvēki maksā nodokļus. Mums, Latvijā, ir radikāli citāda situācija, mums cilvēki ir nabadzīgāki. Turklāt mūsu ir stipri pamaz, tādēļ jārūpējas katru noturēt savā darba vietā un ģimenē, nevis slimnīcas palātā. Tieši šo problēmu paredz risināt mans plāns: Atcelt visus līdzmaksājumus medikamentu iegādei un zāles valstij kompensēt 100%-īgi.
Ko iegūs iedzīvotāji? Iespēju tikt pie bezmaksas medikamentiem, kas ļaus izārstēt slimību tā, kā ārsts to parakstījis, turklāt uzreiz, kad tā vēl agrīnā stadijā. Kas no tā valstij? Par salīdzinoši nelieliem ieguldījumiem strauji samazināsies hroniski slimojošo un nestrādājošo skaits. Tātad nevajadzēs tērēt līdzekļus viņu ārstēšanai, un budžetā turpinās ienākt maksātie nodokļi.
Viss izskatās pašsaprotami. Tad jautājums – kādēļ līdz šim neviens nav nomainījis šo sistēmu, kas ražo slimos un mūžam neveselos? Tādēļ, ka veselības sistēmas mašinēriju līdz šim vadījuši tie, kas tajā pārāk dziļi iesaistīti. Nav viegli atbrīvoties no saitēm, it īpaši, ja šīs saites mērāmas darba attiecībās, draudzībās vai gadiem koptos birokrātiskos strupceļos. Man šo plānu īstenot būs nesalīdzināmi vienkāršāk – neesot valsts medicīnas sistēmā iesaistītam, man ir brīvas rokas izdarīt acīmredzami vajadzīgo.